• <multilanguagemanager_en>

News:Argos:Izvještaj Svjetske banke o poslovanju u jugoistočnoj Evropi za 2008. godinu

Prevođenje je otac civilizacije








Izvještaj Svjetske banke o poslovanju u jugoistočnoj Evropi za 2008. godinu Novi izvještaj daje uporedni pregled za 22 grada o lakoći poslovanja kako bi se pomoglo povećavanje konkurentnosti i stvaranje novih radnih mjesta


Available in: English


Bitolj, BJR Makedonija, 14. jul 2008.— Prema novom izvještaju koji je Grupa Svjetske banke izdala danas, lakoća poslovanja varira u velikoj mjeri među gradovima u jugoistočnoj Evropi. Izvještaj Svjetske banke o poslovanju u jugoistočnoj Evropi u 2008. godini obuhvata 22 grada u sedam ekonomija: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo*, BJR Makedonija, Crna Gora i Srbija. Ovo je prvi put da Izvještaj o poslovanju ne obuhvata samo najnaseljenije gradove već daje mogućnost poređenja gradova u okviru jedne zemlje, kao i sa drugim gradovima u regionu. Izvještaj vrši poređenje četiri oblasti regulative koje su u nadležnosti lokalne administracije i sprovode se na lokalnom nivou: pokretanje preduzeća, dobijanje dozvola, upis vlasništva i izvršenje ugovora.

U izvještaju se ističe da, iako su neke zemlje postigle izuzetan napredak u poboljšanju investicione klime na nacionalnom nivou — Hrvatska i BJR Makedonija su bile među 10 najboljih reformatora prošle godine — postoji još mogućnosti da se reforme prošire i na lokalni nivo. “Jugoistočna Evropa se reformiše brzo kako bi olakšala poslovanje. Ovaj izvještaj pruža podatke za gradove koji mogu da inspirišu reformski trenutak kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou i da doprinose reformi čitavog regiona,” rekla je Jane Armitage, Koordinator Svjetske banke za jugoistočnu Evropu.


Bitolj u BJR Makedoniji je prvorangirani grad u ovom izvještaju. “Zadovoljstvo nam je da je ovaj grad dobio titulu najboljeg reformatora,” rekla je Patricia Rader, Direktor misije USAID u Skoplju. “Reforme u oblasti poslovanja su od ključne važnosti za rast. Investitorima je potrebna predvidljivost, dobro korporativno upravljanje i zakon o obligacijama; a regionu su potrebne investicije koje će stimulirati rast i stvaranje novih radnih mjesta.”

U izvještaju su identifikovane reforme koje mogu da povećaju konkurentnost gradova smanjenjem troškova i rizika poslovanja. Ovo obuhvata konsolidaciju izdavanja građevinskih dozvola primjenom jedinstvenog šaltera, uvođenjem elektronske registracije preduzeća i poboljšanjem sistema upravljanja sudskim predmetima. Gradovi mogu da nauče o reformskim rješenjima od drugih gradova u svojoj zemlji ili od gradova zemalja u regionu. Kada bi jedan grad usvojio svu postojeću dobru praksu u jugoistočnoj Evropi, to bi ga rangiralo na 9. od 178. mjesta koje izvještaj "Doing Business" obuhvata i bio bi u rangu Irske i Kanade, što bi značilo da usvoji dobru praksu od Vlore, Albanija (u pokretanju poslovanja); Osijeka, Hrvatska (dobijanje građevinskih dozvola); Pljevlja, Crna Gora (upis vlasništva); i Zrenjanina, Srbija (izvršenje ugovora).


Izvještaj je vodio FIAS, multidonatorska savjetodavna agencija Grupe Svjetska banka za unaprjeđenje investicione klime. Urađen je uz finansijsku podršku IFC-a, Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Državnog sekretarijata Švicarske za ekonomske poslove (SECO). Temelji se na naporima više od 224 pravnika, računovođa, arhitekata, izvođača radova, inžinjera, stručnjaka za nekretnine, kao i državnih službenika na lokalnom i nacionalnom nivou. Za više informacija ili preuzimanje ovoga izvještaja, posjetite www.doingbusiness.org/SEE.



O Projektu "Doing Business"

Projekat Doing Business rangira 178 zemalja po pitanju lakoće poslovanja. Rangiranje se zasniva na 10 pokazatelja iz poslovne regulative koji prate vrijeme i koštanje ispunjenja administrativnih zahtjeva prilikom pokretanja poslovanja, rada, trgovanja, oporezivanja i zatvaranja preduzeća. Rangiranje ne reflektuje oblasti makroekonomske politike, kvaliteta infrastrukture, promijenjivosti deviznog kursa, percepcije investitora ili stope kriminala. Od 2003. godine, Izvještaj o poslovanju je dao doprinos za sprovođenje više od 100 reformi širom svijeta. Projekat Doing Business se zasniva na naporima više od 5.000 lokalnih stručnjaka koji pružaju metodološku podršku i analizu. Za više informacija o projektu Doing Business, posjetite www.doingbusiness.org.


Doing Business objavljuje i studije koje mjere poslovnu regulativu u različitim gradovima i specifičnim ekonomijama ili regionu. One se fokusiraju na poslovnu regulativu u oblastima koje su u nadležnosti i koje sprovode lokalne vlasti. Koriste metodologiju globalnog Izvještaja o poslovanju, i na taj način omogućavaju i interna i međunarodna poređenja. Podaci, metodologija i imena onih koji su dali svoj doprinos mogu se naći nahttp://subnational.doingbusiness.org.


Ovo je prvi regionalni Izvještaj o poslovanju koji omogućava poređenja glavnih radova i drugih gradova, kako u okviru pojedinačnih zemalja tako i regionalno. Podaci za sve zemlje u jugoistočnoj Evropi su iz januara 2008. godine, dok su podaci koji se odnose na sve drug


Izvor: WorldBank


Kontakti:


U Skoplju:

Denis Boskovski

Tel: +389 2 3117 159

E-mail: DBoskovski@worldbank.org


U Beogradu:

Slobodan Brkic

Tel: +381 11 302 3815

E-mail: SBrkic@ifc.org


U Vašingtonu:

Maria Alexandra Velez

Tel: +1 202 458 8789

E-mail: mvelezhenao@ifc.org





  • U skladu sa Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih Nacija (1999.), Kosovo se nalazi pod upravom privremene administrativne misije Ujedinjenih Nacija na Kosovu (UNMIK)..



Pogledi

Terra

Obračajući se agenciji Lingua Veritas, oslanjate se na zagarantiranu kvalitetu, potvrđenu od brojnih klijenata koji nam daju svoje povjerenje od 2001.

>>> Reference